Dolar 0.06%
8.4634
Euro 0.09%
10.0611
Bitcoin -0.22%
39668.06
Ons 0.00%
1828.32
EUR/USD 0.02%
1.1888
Gram Altın 0.03%
497.55
Altın » Faizsiz para biriktirme yöntemleri nelerdir?

Faizsiz Birikim için etkili yöntemler nelerdir?

İslami inançlara sahip bir ülke olduğumuzdan dolayı, toplam nüfusumuzun tamamı olmasa da büyük bir kısmı, hem gündelik hayatlarında hem de ticari faaliyetleri sırasında, faizi kendisinden uzak tutmak için var gücü ile çalışmaktadır. Bu doğrultuda, birikimlerin kontrol altında tutulabilmesi için bankalara başvurulduğunda da, kesinlikle vadesiz bir mevduat hesabı açtırılmaktadır. Fakat, kişiler zaman zaman faizsiz birikimin yapılıp yapılamayacağı hakkında da araştırmalar yapmaktadırlar. Çünkü, vadesiz hesaplarda bulunan tutarlar, hiçbir şekilde risk altında değil, kişilerin sürekli olarak elinin altındadır. Fakat, bazı yatırım yöntemleri ile, kişiler hem helal kazanç elde edebilmekte hem de birikimlerini daha iyi bir şekilde gerçekleştirebilmektedirler. Bu doğrultuda sizlere faizsiz birikim için 4 etkili yöntemden bahsedeceğiz.

faizsiz birikim

Altın ve diğer değerli metaller

1 - İlk olarak size söyleyeceklerimiz bankalardan ya da kendi birikimleriniz doğrultusunda yapacağınız altın ve diğer değerli maden yatırımları olacaktır. Birçok kesim bu durumu da faiz gibi algılasa da, birçok kişi, faiz olarak görmemektedir. Bu tarzda bir birikim yapmak için elinizde bulunan nakit bedelleri altına çevirebilir ve değerlendirebilirsiniz. Bu durum, sizlere nakit bedellerinizi daha güvenli bir şekilde saklamanızın da önünü açmaktadır. Fakat, altınları saklamakta endişeliyseniz, bu durumda katılım bankalarına ya da normal bankalara gidebilirsiniz.
> CANLI ALTIN FİYATLARI

Döviz yatırımı

2 - Faiz ile ana parasını artırmak istemeyenlerin bir diğer tercihi parasını dövizde bekletmek ideal bir seçim olabilir. Ana paranız hangi para birimindeyse, daha etkili gördüğünüz bir başka para birimine çevirerek, paranızı o şekilde vadesiz hesaplarda saklayabilirsiniz. Örneğin, ana paranız Euro’dan oluşuyorsa, dolar’a veya Türk Lirası’na, ya da tam tersi olacak şekilde geleceğine güvendiğiniz bir para birimine dönüştürerek paranızı muhafaza edebilirsiniz.
> CANLI DÖVİZ KURLARI

Bireysel emeklilik

3 - Geçtiğimiz yıllarda en çok tercih edilen yatırım yöntemlerinden biri ise bireysel emekliliktir. Çünkü, bireysel emeklilik sisteminde, aylık olarak yaptığınız ödemelere, devlet tarafından katkı sağlanmaktadır. Burada herhangi bir faiz işlemi uygulanmamaktadır. Kişilerin, emeklilik dönemlerinde daha iyi koşullarda yaşamaları düşünüldüğünden dolayı, böyle bir sistem geliştirilmiştir. Bu sayede, hem paralarınız bankalarda güvence altında tutulur hem de birikimlerinizi toplu bir şekilde emeklilik dönemlerinizde alabilirsiniz.

Katılım bankacılığı kâr payları

4 - Katılım bankacılığına gidebilirsiniz. Bu bankalara yatıracağınız bedeller, ticari faaliyetlerde ya da hizmet sektöründe kullanılmaktadır. Sizin verdiğiniz para ile yapılan ticari faaliyetten de elde edilen gelir, tutarınız ile paylaştırılarak size yansıtılmaktadır. Faizsiz birikim yaparken ana paranızın sabit kalması sizin için sorun değilse elbetteki vadesiz mevduat hesaplarında tutabilirsiniz.. Eğer sadece yatırdığınız paranın sorumlusu olmak istiyor ve riske girmek istemiyorsanız, nakit taşımaktansa vadesiz mevduat hesaplarında tutmak en mantıklısı olacaktır..


Döviz Grafik

Güniçi Grafikler